Městská doprava v New Yorku

Doprava v New Yorku, to je hlavně jízda metrem

Dvacet čtyři. Tolik linek metra každý den jezdí pod New Yorkem i nad hlavami jeho obyvatel. A právě tolik hodin denně tento neuvěřitelný kolos funguje. V New Yorku, asi jako v málokterém jiném americkém městě, je proto hromadná doprava převažující nad tou osobní.

Jedná se o jediné město ve Spojených státech, kde většina domácností nevlastní auto. K dopravě totiž využívají hlavně metro, které je tím nejrozsáhlejším na světě. Jezdí tu však taky vlaky, autobusy, trajekty, lanovka a pochopitelně typické taxíky, které zvládne chytit jen pravý obyvatel New Yorku.

Metro, které se nikdy nezastaví

Newyorské metro jezdí nepřetržitě 24 hodin denně. V čase špičky jsou intervaly mezi spoji 2–5 minut, mimo špičku kolem 10 minut. V provozu je celých 24 linek, díky kterým je zdejší podzemka nejdelší na světě.

Obyvatelé této americké megapole využívají právě metro denně pro cestu do práce. Kdyby měl každý Newyorčan auto, tak se do města všichni ani nevejdou. Soupravy metra můžete vidět pod povrchem, i nad zemí. Celých čtyřicet procent tratí totiž vede právě nad povrchem.

Metro jezdí ve čtvrtích Manhattan, Bronx, Brooklyn a Queens, do oblasti Staten Island zajíždí MTA Staten Island Railway. Mapku celého systému metra, kterému se v New Yorku říká „subway“, najdete na stránce dopravního podniku.

Nepřeberné množství autobusových linek

New York brázdí 24 hodin denně také stovky pravidelných linek autobusů dopravního podniku MTA. Jezdí ve všech pěti čtvrtích. Autobusy jsou označeny číslem a písmenem, které označuje část města. V Brooklynu se tak například potkáte s autobusy B1 až B103. Bronx má zase označení X.

Nejdůležitější autobusová nádraží na Manhattanu jsou Port Authority Bus Terminal, George Washington Bridge Bus Terminal, New York Penn Station a New Yorker Hotel. Kompletní přehled linek najdete na stránkách dopravního podniku

Svezte se zdarma trajektem na Staten Island

New York je ostrovní město, proto je tu doprava trajekty hojně využívaná. Vůbec nejvytíženější americký trajekt brázdí právě v New Yorku mezi Dolním Manhattanem a Staten Island. Takzvaný Staten Island Ferry se, podobně jako metro či autobusy, nikdy nezastaví. Jezdí 24 hodin denně, jedna cesta trvá asi 20 minut. Pěší se mohou na ostrov trajektem svézt zdarma, za auto se platí 3 dolary.

Kupte si Metrocard

V Praze se jezdí s Opencard, v New Yorku zase mají Metrocard. Je to jednotná jízdenka, která vám umožní jezdit metrem i autobusy MTA. Metrocard pořídíte ve speciálních automatech, na stáncích a také v pokladnách zdejšího metra. Podle údajů z dubna 2013 vyjde jedna cesta autobusem či metrem s Metrocard na 2,50 dolarů. V takzvaném Express Bus jedna jízda z karty odečte 6 dolarů. Pro turisty je rozhodně výhodnější pořídit si Metrocard na sedm dní, neomezené jízdy tak vyjdou na celkem 30 dolarů.

Jízdenka u řidiče

V autobusech je taky možné koupit si jednorázový lístek přímo u řidiče. Ten přijde na 2.75 dolarů. Kompletní ceník najdete na stránkách společnosti MTA.