Jídlo v New Yorku

Co si dát v New Yorku k jídlu? Cokoli!

Jestli je pro vás americká kuchyně symbolem přepáleného tuku a obrovských porcí, jeďte do new Yorku, třeba změníte názor.

Amerika je země přistěhovalců. Od 17. století se jejich příliv na východní pobřeží kontinentu nezastavil. Těžko tedy hledat nějakou typicky newyorskou kuchyni. Ale to rozhodně neznamená, že se zde nenajíte skvěle. Každý národ si sem přivezl svoji gastronomii a většinou ji ani zde neopustil. Proto zde máte skvělou příležitost ochutnat autentické pokrmy z celého světa, které nebudou jen nepovedenou napodobeninou originálů.

Například v East Village na Manhattanu se najíte nejčastěji japonsky, korejsky nebo ukrajinsky. Pokud byste měli chuť na italskou kuchyni, zajděte si do čtvrti Little Italy. A komu by se stýskalo po domovu, najde českou restauraci na Upper East Side.

Pouliční občerstvení: ty pravé hotdogy

V New Yorku je pouliční občerstvení mimořádně oblíbené, získá si vás obrovskou šíří nabídky. Nejznámější jsou patrně hotdogy, párky v rohlíku, podávané s kečupem, hořčicí nebo pro nás poněkud netradičně se zelím.

Z italské kuchyně se na ulicích prodává velmi často takzvané calzone, tedy pizza přeložená napůl s různou náplní. Samozřejmě se všude nabízí i klasická pizza, a Newyorčané hrdě tvrdí, že ji vybrousili k dokonalosti.

Oblíbené je také občerstvení v arabském a středomořském stylu, ochutnat můžete například falafel, nebo u nás hojně prodávaný gyros. Ze sladkých pokrmů jsou oblíbené muffiny a bagely, ty se mohou jíst i na slaný způsob. Typickou snídani představují pancakes – tenké palačinky polité sirupem.

Nejvíc trendy restaurace hledejte na Dolním Manhattanu

V newyorských restauracích si můžete dopřávat kuchyni z celého světa. Najdete tu asijské, evropské, jihoamerické i africké restaurace. Běžná cena za oběd v restauraci se pohybuje od deseti do patnácti dolarů. Pokud chcete ušetřit, navštivte čínské bistro, kde vás přijde oběd na zhruba 7 dolarů. Ty nejvíce trendy restaurace najdete na Dolním Manhattanu, cena za oběd se tam ovšem může vyšplhat až na 150 dolarů.

V New Yorku najdete mnoho typických amerických kaváren, ve kterých si můžete dát snídani, něco menšího k zakousnutí, ale taky běžný oběd. Tak trochu jako v oblíbeném seriálu Přátelé se budete cítit v Cafe Central Perk na Manhattanu. Právě tato kavárna pravděpodobně sloužila předlohou podniku, ve kterém parta z Přátel trávila spoustu času. Ovšem, seriál se tu netočil, obdobnou kavárnu vystavěli filmaři ve studiu. V Central Perk, který se nachází na Cedarhurst Ave číslo 105 (hned u stanice metra Cedarhurst), si můžete dát třeba vajíčka s nejrůznější přílohou za 8 dolarů. Oblíbené panini tu přijde na skoro 10 dolarů (asi 200 korun). Dáte si tu ovšem taky různé saláty nebo těstoviny. Ovšem káva tu drahá na naše poměry není. Střední espresso tu mají za 2,75 dolarů, tedy asi 55 korun. Více na stránkách podniku.

Převážně středomořskou kuchyni, zejména italskou, můžete ochutnat na Manhattanu hned ve dvou restauracích s názvem Olive Garden. Oběd si tu dáte za 10 až 15 dolarů a nabízí se všechny možné dobroty: pečené placky s nejrůznější oblohou, krevety na česneku se sýrovou nebo pálivou omáčkou, mušle, artyčoky či houby. Olive Garden najdete na adresách 696 Avenue Of The Americas a také přímo na Times Square číslo 2. Více na Olivegarden.com.